Piyasa Analizlerim

EUR / USD Paritesi Teknik Analizi – (21.05.2014)

21 Mayıs 2014

Günlük EUR / USD Paritesi Teknik Analizi

AMB başkanı Sn. Draghi’ nin gevşeme sinyallerine yönelik tarzda demeci sonrasında 1.3993’den hızla aşağıya çakılan eurusd’ de fiyat 1.3650 civarında durulmaya çalışmakta. “ 1.3649-1.3735 “ aralığında sıkışma alanı içinde olan eurusd ‘ de tırmanış “ 1.3780 “ e yanaştıkça satıcılar artabilir. ABD’ den gelen haberler faiz artırımına hemen gidilmeyeceğini ve hatta bana göre 2016’ ın ortalarına bile sarkabileceği şeklinde gelişiyor denilebilir zira enflasyon tehlikesi olmadıkça faizlerle pek oynanmayacağı şeklindeki demeçler son zamanlarda artmaya başladı. Destekler sırasıyla “ 1.3777 “ ve sonra da “ 1.3650 “ de. Diğer taraftan Haziranda da Sn. Draghi’ nin para arzı konusunda pek de istekli olmayacağı haberleri de dolaşıyor. Bir taraftan Avrupa’ da faiz indirimi ve para basımı, diğer taraftan ABD’ de de faiz artışı ihtimali normal şartlarda iki taraftan birden etki ederek Euro üzerinde çok daha fazla tahripkar bir durum yaratması lazımdı ama şu ana bakacak olursak pek o kadar olmadı. BU tabii ileride olmayacak anlamına gelmez belki ama nedense piyasa ABD tarafından gelmesi beklenen faiz artışı riskini pek kaale almıyor denilebilir. Yukarı tarafta dirençler şimdilik “ 1.3780, 1.3800 ve 1.3850 ” de.

20142105_EURUSD

Not : Stoploss seviyeleri doğal olarak kişilere bağlı olarak değişebilecek seviyelerdir ve şurası uygundur, burası değildir şeklinde kesin bir şekilde saptanamaz. Kullanılması genelde iyi olur ve yatırımcılara da zararınızı fazla büyütmeyin diye tavsiye de edilir ama yatırımcı kendi seçiminde serbesttir. Desteğe yakın yerde alınabilecek alım pozisyonlarının da fiyat destek seviyesinin altına sarktığında stoploss çalıştırılarak bırakılması da göz önünde bulundurulurken, herhangi bir pozisyon alınmadan önce ilk olarak zarar kabullenme hesaplarının yapılması ve sonra karar alınması yatırımcılar tarafından her zaman değerlendirilmelidir.

Stoploss kavramı satış pozisyonu düşünenler içinde ( dirençlere yakın yerlerde satış pozisyonu alabilecekleri için ) dirençlerin üstünde bir seviyelere erişildiğinde olası bir zararı kesme amacıyla ele alınabilir.

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir