Piyasa Analizlerim

EUR / USD Paritesi Teknik Analizi – (09.05.2014)

9 Mayıs 2014

Günlük EUR / USD Paritesi Teknik Analizi

AMB başkanı Sn. Draghi bu sefer faiz artırımına gitmeyip Haziran ayına bakarız ve gerekirse tedbirleri o zaman alabiliriz şeklinde gevşeme sinyallerine yönelik tarzda demeç verince önce 1.3993’ e tırmanan eurusd daha sonra gelen çok sert satışlarla terse döndü ve 1.3905 deki ara destek ve dip seviyesini de hızla aşağı yönde geçince olanlar oldu. Esasında piyasaların çok da sürprizle karşılamaması gerekirdi zira klasik bir “ gerekirse tedbir alırız “ sunumu idi ama reaksiyon fazla sert oldu. Düşüş olsa bile bu kadar hızlı olmasına pek gerek yok gibi idi ama “ piyasa ne derse ona uymak gerekir “ tezinden ayrılmamak lazım tabii ki.

1.3780 desteğine kadar arada hiç dinlenmeden gelişi de “ çağlayan düşüşü “ ne benzedi. Buna paraşütsüz iniş de demek lazım. Tepki çıkışlarında artık 1.3850’ in üstü dirence dönüştü. Fiyatın bir süre dengelenmeye ihtiyacı var. Gerçi bu düşüş Almanya’ nın da işine yaradı zira güçlü Euro pek istenmeyen bir durumdu. Destekler sırasıyla “ 1.3708 “ ve sonra da “ 1.3650 “ de.

20140509_eurusd

Yukarı tarafta dirençler “ 1.3850 ve 1.3880 ” de.

Bu düşüşten sonra gelecek günlerdeki yükselişlerde dirençlere yakın yerlerde satışlar gelirken dirençlerin üstündeki seviyelerde de kişilerin tercihlerine göre stoploss’ lar konulacaktır.

Not : Stoploss seviyeleri doğal olarak kişilere bağlı olarak değişebilecek seviyelerdir ve şurası uygundur, burası değildir şeklinde kesin bir şekilde saptanamaz. Kullanılması genelde iyi olur ve yatırımcılara da zararınızı fazla büyütmeyin diye tavsiye de edilir ama yatırımcı kendi seçiminde serbesttir. Desteğe yakın yerde alınabilecek alım pozisyonlarının da fiyat destek seviyesinin altına sarktığında stoploss çalıştırılarak bırakılması da göz önünde bulundurulurken, herhangi bir pozisyon alınmadan önce ilk olarak zarar kabullenme hesaplarının yapılması ve sonra karar alınması yatırımcılar tarafından her zaman değerlendirilmelidir.

Stoploss kavramı satış pozisyonu düşünenler içinde ( dirençlere yakın yerlerde satış pozisyonu alabilecekleri için ) dirençlerin üstünde bir seviyelere erişildiğinde olası bir zararı kesme amacıyla ele alınabilir.

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir