Piyasa Analizlerim

ABD Konut Satışları Analizi – (27.07.2015)

27 Temmuz 2015

ABD mevcut ev satışları:

Mevcut ev satışlarında geçtiğimiz ay % 3.2 oranında artışın izlendiği ABD ‘ de ev satışları 5.490 milyona yükseldi. Bu artış senelik bazda % 9.6’ lık bir gelişmeyi göstermektedir. Satışlar beklenenden fazla gelmiş olup grafikte de görüldüğü gibi 2009 senesindeki hızlı artışla elde edilen seviyenin de üstüne çıkmış bulunmaktadır.

Tek haneli ev satışları Mayıs ayındaki gelişmeyi desteklercesine % 2.8’ lik artış daha göstererek geçtiğimiz ay 4.840 milyona erişmiştir. Genel olarak orta tabakanın ilgi gösterdiği tek haneli ev satışlarının geçen seneye göre % 9.8’ lik artması ekonomideki gelişmenin genele yayılmasının göstergesi olarak da algılanabilir. Kriz dolayısıyla birikimlerinin ellerinden gittiğini gören ve uzun süredir borç ödemekten ve yaşamını sürdürmekten başka bir şey düşünmeyen orta tabakanın geleceğe dair güveninin arttığı, gelişen ekonomik şartlar dolayısıyla iş bulma veya çalıştığı işte düşündüğünden daha fazla süre kalabileceğine inanmasına ve dışarıya çıkarak ekonomik aktivitelere katılmaya başladığının teyidi olarak da düşünülebilir. Ortak kullanımdaki yaşam alanlarının olduğu ev satışlarının da geçen seneye göre % 8.3 lük artışla 2007 senesinin başındaki değerleri geçtiği gözlemlenmektedir.

ABD-toplam ev satışları

Mevcut ortalama ev satış fiyatı da ekonomik gelişmeye paralel olarak geçen seneye göre % 6.5 lik bir artışı gösterirken artan taleple fiyatların yukarıya gitmesi verileri takip eden FED tarafından olumlu karşılanacaktır.

ABD ev fiyatları

Ekonomiyi canlandırmak amacıyla uğraş veren FED enflasyonun artışını, artan ev satışlarını, yeni başlayan ev ruhsatlarının artışını, işsizlik verilerinde işsizlik oranının aşağıya gidişini, çalışanların ücretlerinin artışını, ekonomik büyüme verilerini, satın alma müdürlerinin geleceği yansıtan emirlerinin artışını, sanayi üretim verilerinin artışını ve buna benzer değişik verileri takip ederek faiz artışı tarihini saptamaya çalışmaktadır. Mevcut ev satışlarındaki beklenenden fazla gelişme faiz artışını savunan FED üyelerinin kullanabileceği bir argüman olarak gözden kaçırılmamalıdır.

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir