Piyasa Analizlerim

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları – (27.07.2015)

27 Temmuz 2015

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları

beklenenden daha iyi geldi. İş dünyasında yaşanan iyileşme gittikçe hız kazanmışa benziyor. Rakamlar bir önceki Haziran 18 verileri olan 281.000 ( revize edilmemiş rakamlar ) kişiye göre daha da azalarak 255.00 olarak bildirildi. Bu oransal olarak bakıldığında geçtiğimiz sene aynı döneme göre % 8.4 lük bir azalmaya işaret etmektedir. Gelen veriler iş bulanların sayısının arttığına ve iş bulamamaktan dolayı işsizlik sigortası havuzundan maaş bağlanması amacıyla yapılan başvuruların azaldığını göstermektedir.
“255.00” olarak bildirilen rakam 1973 senesi Kasım ayından beri şimdiye kadar ki süre içinde bildirilen en düşük rakam olarak tarihe geçti. Kriz sonrası erişilen bu rakam kriz öncesi rakamların altında olduğu gibi ekonomistler tarafından FED toplantısında faiz artırımının en kısa sürede yapılmasını savunan şahin kanadın elini güçlendirmiş oldu.

ABD-işsizlik maaşı başvuruları-temmuz2015

Devam eden işsizlik maaşı başvurularının toplamı ise geçen seneye göre % 12.4 lük azalmayla 2.207 milyon kişiye düşmüş oldu. Başvurular geçtiğimiz Mayıs ayından beri en düşük seviyede oluştu.

Son 4 haftalık ortalamanın 2.254 milyona indiği ortamda sigortalı işsizlik oranı değişmedi ve % 1.6 da kaldı. Bu rakam Haziran 2000 senesinden beri görülen en düşük oran olarak göze çarparken ABD ekonomisinin düzeldiğini göstermektedir.

ABD-toplam işsizlik sigortası başvuruları

Işsizlik maaşı başvuruları tanımlama olarak ülke içinde işsizlik maaşı almak için ilk defa başvuruda bulunan insan sayısını göstermektedir. Veri haftalık olarak açıklanan bir veridir ve her Perşembe bizim saatimizle 15.30’ da açıklanır. İşsizlik maaşı başvurularının azalması genel olarak bakıldığında güçlenen bir ekonomiye işaret ettiğinden ABD dolarının değerini artıran bir etki yaratabilir. İşsizlik başvurularının azalması insanların iş sahibi olduklarına işaret ederken diğer yandan da kazanılan paranın harcanması ile tüketimin artması ve talebin piyasalarda fiyatları yukarıya itmesinden korkulabilir. Fiyatların hızlı yukarı gitmesi enflasyon riski yaratabilirse de artan talebi karşılayabilecek ve fazlasını üretebilecek bir ekonomi gerektiğinde işsizliği daha da indirebileceği gibi enflasyonu da kontrol altında tutabilir. Talebin karlı işlere yol açacağını gören entreprenörler ( girişimciler ) eğer tüketici güveninin yükseldiğini görür ve diğer yandan da para politikalarının da kendilerine avantajlı olabileceğini düşünürlerse yatırımlara girişebilir ve üretimi artırabilecek girişimlere kalkışabilir.

Diğer yandan işsizlik maaşı başvurularının artması verinin geldiği ABD’ de çalışma hayatında insanların işlerini kaybetmesini, bozulan ekonomik şartlara işaret edebileceğinden dolarda değer kaybına sebep olabilir.

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir