Piyasa Analizlerim

USD / TL Paritesi Teknik Analizi – (31.07.2015)

31 Temmuz 2015

Dolarda 3 TL Senaryosu Gerçekleşir Mi?

Bugünlerde yatırımcıları ve iş dünyasının merakla takip ettiği dolar-TL fiyatında önümüzdeki hafta ve aylarda neler olabileceğini değişik şartlara göre değerlendirildiğinde:

1. Hali hazırda AKP-CHP arasında süre giden koalisyon çalışmalarının devam edişi ve gelecek haftaya da uzaması boyunca fiyatın içinde bulunabileceği fiyat aralığı 2.75-2.80 olabilir. Fiyatın buraya kadar gelmesi konuşmalar devam etse de her iki partinin oy kütlesinin bu birleşmeye inanmadığı şeklinde yorumlanabilir.

2. AKP-CHP arasındaki koalisyon çalışmalarının olumlu geçmesi ve koalisyon kurulması durumunda fiyatın inmesi beklenen fiyat aralığı 2.65-2.68 olabilir. Geçen düşüşte “2.6278” e kadar inen fiyatta bugünlerde artan terör endişeleri, HDP ile ilgili görüşler ve dokunulmazlıkların kaldırılması gibi konular fiyatın biraz daha yukarı seviyelerde durulmasını sebep olabilir.

3. Şu sıralarda süren AKP-CHP koalisyon çalışmalarının iyiye gitmemesi ve erken seçime gidilme seçeneğinin gittikçe geçerlilik kazanmaya başlaması. Son günlerde koalisyon çalışmasındaki partilerde konumları itibarıyla yetkili olduğu bilinen kişilerin ekranlardaki konuşmalarında, demeçlerinde bu yönde gidiliyor algısı oluşmakta.. Fiyat bu durumda ”2.80-2.85” aralığına tırmanabilir.

4. Erken seçime gidilme ihtimalinin arttığı anda yani AKP-CHP yetkililerinin anlaşamadıklarını açıklamaları sonrasında MHP’ nin devreye girerek AKP-MHP koalisyonun gerçekleşmesi halinde 2.69-2.72 aralığı görülebilir. Daha fazla düşüş içinse terör eylemlerinin hangi boyuta tırmanacağı veya ineceği en büyük faktör olacaktır.

5. Anketlerde tek parti iktidarının oluşabileceği ihtimalinin artması durumunda AKP-MHP koalisyonunun başlamadan bitmesi ve erken seçime gidilmesinin kesinleşmesinin yanı sıra FED faiz artışının Eylül’ de gerçekleşmesi fiyatı “2.85-2.90” aralığına taşıyabilir.

6. FED faiz artışının Aralık ayına kayması-erken seçimle çakışması-erken seçim sonucunda da milletvekili dağılımının değişmemesi ise ilk etapta kaos devam mı edecek korkusuyla “2.90-2.95” aralığını test edebilir.

7. Erken seçim ve FED faiz artışına ek olarak derecelendirme kuruluşlarının devreye girmesi ve Türkiye’ nin notunun kırılma riskinin artmasıyla erişilebilecek fiyat (terör eylemlerinin artması da göz önünde bulundurulacaksa) “3.00” e yakın veya üstünde değerlere erişebilir.

dolaranaliz_20150731110755

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir