Palladyum Teknik Analizi – (11.07.2014)

11 Temmuz 2014 17:01 tarihinde admin tarafından
Piyasa Analizlerim

Günlük Palladyum Teknik Analizi

Haziran 19 tarihli yazısında “Seeking Alpha” ya  yazılarıyla katkıda bulunan David White , Güney Afrika’ daki grevlere rağmen palladium üreticilerinin durumlarının iyi olacağını söylemektedir. Rusya’ ya konulabilecek kısıtlamalar, ürün ambargosu gibi ihtimallerin yanısıra otomotiv sanayinde talebin artması ve Güney Afrika’ daki maden işçilerinin sürdürdüğü grevlerin fiyata etkisi dolayısıyla bu şartlar değişmedikçe Kuzey Amerika üreticilerinin  iyi kazanç sağlayabileceklerini belirtmekte. Fiyatlar Ocak ayından beri artarken, Bloomberg anketine katılan 15 analizciye göre sene sonuna kadar daha artması ve 950 dolar/onsa erişmesi beklenmekte. Rus paladyumunun satışları engellenirse fiyatlar daha da yükselebilir denilmektedir.

palladyum-1---11

Piyasalara gelen raporlara göre ise bir zamanlar platine göre ucuz alternatif olarak düşünülen paladyum fiyatı son 13 senedir her sene artmakta. Bu yükseliş Güney Afrikada’ ki madenlerde süren grevlerle beraber endüstrideki ( özellikle otomotiv sanayinde ) artan talebe bağlanmaktadır. Platin’ in fiyatının yüksek olmasına ek olarak en büyük pazar olan ABD ve Çin’ deki talep artışı gözden kaçırılmamalıdır. Destek kısa vadede “863.92” de görülüyor ama son düşüşte o seviyenin altına doğru kayma görülmektedir. “856.83” deki destek seviyesi sarı renkle gösterilen çıkış kanalının alt çizgisi ile kesiştiği yerde ( daire içindeki krem renkli alan ) fiyatlardaki düzeltmenin durulması beklenebilir. O seviyenin altına gidilirse stoplar çalışabilir zira fiyat destek seviyesinin altına kaymakla kalmayıp aynı zamanda kanalın dışına taşmaktadır ve satış baskısı artmaktadır. Direnç “877.66” da ( mavi renkli daire ) ve satış düşünenlerin dirence yakın yerde satış düşünmeleri ( stop koyarak) daha mantıklı olacaktır.

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YASAL UYARI
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.