Piyasa Analizlerim

EUR / TL Paritesi Teknik Analizi – (01.07.2014)

1 Temmuz 2014

Günlük EUR / TL Paritesi Teknik Analizi

“ 2.8200 ” lerin altından başlayan çıkışla “ 2.9263 “ e kadar erişildi ama son bir haftadır satışlarla karşılaşılıyor. İkinci yükseliş hamlesi de “ 2.9214 “ de tıkandı. Oluşan düşüş içinde “ 2.8894 “ e kadar indi ve şimdi de yukarı yönde tepki vermekte. “ 2.9100” e yanaşıldıkça direnç artmaya başladı sanki.

“ 2.9064 ”e geldi bu sefer de ama tepeler de alçalmaya başladı ki bu kısa vadede satıcıların daha güçlü olduğunu gösterir. Fiyatın olası bir geri çekilmede “ 2.8944 ” ün altına kayması çok kısa vadede alıcılarda tedirginlik yaratabilir.

Kısa vadede “ 2.8940 “ seviyesinin altı stop olarak bakılabilir zira fiyat desteğin altına gittiğinde bir sonraki dibe ( 2.8894 ) kadar sürüklenebilir..

Destekler önce “ 2.8944 “ ve sonrada “ 2.8894 “ da. Dirençler “ 2.9064 ” ve sonrasında da “ 2.9180 ” seviyelerinde gözüküyor. “ 2.9263 “ daha güçlü direnç oluşturabilir. Avrupa Merkez Bankasının kararları ve başkan süper Mario’ nun açıkladığı Euro bölgesinin kalkınmasına yönelik tedbirleri içeren proje dahilinde euro’ nun dünya piyasalarında değer kaybetmesi doğal karşılanabilir ama onun karşısında olan TL’ de de faiz indirimleri konusu mevzubahis olduğundan ve başka faktörlerde devreye girebildiğinden “ 2.8500 “ desteği güçlenmeye başlayabilir ilerideki günlerde.

EURTRY-01

Not : Stoploss seviyeleri doğal olarak kişilere bağlı olarak değişebilecek seviyelerdir  ve uygulama konusunda şurası uygundur, burası değildir diyerek kesin bir şekilde saptanamaz. Kullanılması genelde iyi olur ama yatırımcı seçiminde serbesttir. Desteğe yakın yerde alınabilecek alım pozisyonlarının da fiyat destek seviyesinin altına sarktığında stoploss çalıştırılarak bırakılması da göz önünde bulundurulması ve pozisyon alınmadan zarar kabullenme hesaplarının yapılması ve sonra karar alınması yatırımcılar tarafından her zaman değerlendirilmelidir. Stoploss kavramı satış pozisyonu düşünenler içinde dirençlerin üstünde bir seviyelerde olası bir zararı kesme amacıyla ele alınabilir.

Tüm Piyasa Analizlerim İçin TIKLAYIN!

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir